نيك پرست: مرگ يك نفر در اثر ابتلا به وبا در بجنورد/ نتایج قطعی آزمایش به زودی اعلام می شود

نادر نيك پرست در گفتگو با خبرنگار مهر، با بيان اين كه تا پيش از اين هيچ مورد مشكوك به وبا در خراسان شمالي گزارش نشده بود، اظهار داشت: سه شنبه هفته جاري يكي از شهروندان بجنوردي به همراه فرزند خود، به دليل علائم مشكوك به وبا در بيمارستان امام رضا(ع) بجنورد بستري شد.

وي افزود: متاسفانه اين شهروند بجنوردي با وجود تلاش كادر پزشكي فوت كرد اما فرزند وي بهبود يافته و اقدامات درماني بر روي وي در حال انجام است.

نيك پرست عنوان كرد: اين فرد داراي علائم وبا بوده اما تا مشخص شدن نتايج آزمايشات نمي توان به طور قطع و يقين، علت مرگ وي را ابتلا به بيماري وبا دانست.

به گفته وي آزمايشات لازم در اين زمينه انجام شده و نتايج آن تا 24 ساعت پس از نمونه گيري به صورت دقيق اعلام مي شود.

نيك پرست اضافه كرد: از تمامي اعضاي خانواده بيمار فوت شده، آزمايشات مربوط به بيماري وبا گرفته شده و به غير از يكي از فرزندان، مابقي اعضاي اين خانواده هيچ گونه علائم مشكوك به ابتلا به بيماري وبا نداشته اند.

وي يادآور شد: البته در حال حاضر در تمامي استان هاي همجوار خراسان شمالي، ابتلا به وبا گزارش شده اما در اين استان تا مشخص شدن نتيجه قطعي آزمايشات، نمي توان وارد شدن وبا به خراسان شمالي را به طور قطعي اعلام كرد.

اين مسئول بيماري وبا را از جمله بيماري هاي بومي كشور دانست و گفت: ميكروب اين بيماري از سال هاي پيش در كشور وجود داشته و هر چند وقت يك بار بروز مي كند.

وي افزود: همه ساله در كشور و استان خراسان شمالي موارد متعددي از مرگ به دليل بيماري هاي اسهالي روي مي دهد و مرگ در اثر بيماري وبا نيز در اين كد طبقه بندي مي شود.

به گفته نيك پرست البته مرگ هاي روي داده در دو سال اخير به دليل بيماري هاي اسهالي در خراسان شمالي بر اثر وبا نبودند اما سه سال پيش دو مورد مرگ مشكوك به وبا در خراسان شمالي روي داد.

وي در ادامه با اشاره به اين كه نخستين علامت ابتلا به بيماري وبا اسهال آبكي است، اظهار داشت: در پي كاهش شديد آب بدن، عوارض ديگري از قبيل بي حالي، تشنگي شديد، ضعف عمومي، شوك عضلاني و ... در بيمار روي مي دهد و بايد فورا اقدامات درماني انجام شود.

به گفته اين مسئول اهالي استان در صورت مشاهده اين علائم بدون درنگ به مراكز درماني مراجعه كنند.

وي اضافه كرد: در مراكز درماني وابسته به دانشگاه علوم پزشكي خراسان شمالي، تمهيدات لازم براي انجام آزمايش وبا مهيا شده و افراد به محض مراجعه پذيرش مي شوند.

نيك پرست با يادآوري اين كه آب آلوده مهمترين عامل سرايت ويروس وبا است، افزود: شهروندان خراسان شمالي از خوردن آب آلوده همانند آب چاه ها و چشمه هاي نامطمئن و سبزيجات بسته بندي نشده غيربهداشتي خودداري كنند.

اين مسئول تصريح كرد: همچنين شهروندان از مصرف سالادهاي غيربسته بندي شده در برخي مراكز و كاهو و سبزي نامطمئن در اغذيه فروشي ها خودداري كنند.

به گفته وي ويروس وبا نسبت به محيط اسيدي حساس بوده و به همين دليل شهروندان سعي كنند در اين مدت مصرف ليمو، گوجه فرنگي، دوغ، ماست، نعنا و ... را بيش از گذشته در برنامه غذايي خود بگنجانند.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور از حدود يك ماه پيش كه وبا از مرزهاي شرقي كشور شيوع يافت، تا پيش از فوت اين بيمار بجنوردي، از 174 مبتلاي به اين بيماري در كشور، شش نفر جان خود را از دست داده بودند.

در حالي كه گفته مي شود بسیاری از افراد مبتلا به وبا به صورت قاچاق از طريق مرزهاي شرقي وارد کشور می‌شوند، اكنون وبا در يازده استان كشور مشاهده شده و حدود نيمي از مبتلايان و فوت شدگان بر اثر اين بيماري نيز از مهاجران خارجي كشورهاي شرقي ايران بوده اند.

البته در پي اين مسئله، مراقبتهای مرزی در شرق كشور نیز با همکاری نیروی انتظامی افزایش یافته است.


 

سایت خبری جام جهان نما
فروشگاه لوازم کوهنوردی سالوک

جدیدترین عناوین خبری

پربیننده ترین مطالب